A bolgárkertészek megjelenése Magyarországon a török időkre vezethető vissza. Nekik állít emlékművet a Bosnyák téri piac melletti szoborcsoport, Kozsuharov Ognjan Magyarországon élő bolgár művész munkája.
A török megszállás alól felszabadult Bulgáriából kivándorló kertészek legmeghatározóbb időszakának a századforduló tekinthető, ekkor több tízezren dolgoztak Magyarországon. Habár kezdetben vándormunkásként ingáztak Bulgária és Magyarország között – novemberben hazamentek, és februárban visszatértek –, az I. világháborút követően nagyobb számban telepedtek le itt családjaikkal. Hagyományaikat ekkor sem adták fel, megőrizték pezsgő közösségi életüket új, magyarországi otthonukban is.
A bolgárkertészek termékeit főleg a városi polgárság vásárolta, így öntözéses technológiával művelt kertészeteik mindig a nagyvárosok közvetlen közelében helyezkedtek el. Munkájukkal több, a magyar konyhában korábbannem ismert zöldségfélét is meghonosítottak, például a padlizsánt és a póréhagymát. Földjeik nagy részét az 1970-es évek lakótelepépítési hulláma miatt fel kellett számolni, módszereiket pedig a magyarok is megtanulták, a bolgárkertészek így hozzájárultak a magyar kertkultúra megújulásához.
https://hirado.hu/2014/03/03/bolgarkertesz-emlekmuvet-avattak-zugloban/
https://elismondom.wordpress.com/2014/03/30/bolgarkerteszek/
https://budapest14.blog.hu/2020/08/18/tunderkertek_zugloban_bolgarkerteszek_nyomaban_a_mult_azazadi_budapesten