Ha ezen, a budai hegyek lábánál meghúzódó, kedves környéken elkalandozunk, lépten-nyomon hírességek nyomaira bukkanhatunk. Nem csak fontos irodalmi alakok lakóhelye volt ez a környék, ahol a pezsgő pesti kávéházi élet után megpihenhettek, hanem a Ráth György utcai bírák és ügyészek telepéről is a Királyhágó térre és a Böszörményi út kocsmáiba jártak szórakozni a hivatali emberek.
De nagy élet folyt a Kossuth-díjas költő, Nemes Nagy Ágnes és férje, Lengyel Balázs Királyhágó utcai lakásán is, amely a magyar értelmiség kedvelt színtereként szolgált. Az inspiráló éjszakai eszmecserék, rendszeres összejövetelek egyik eredménye lett az Újhold folyóirat, mely aztán 1948-as betiltása után a „Nyugat” eszmeiségét és minőségigényét vállaló írók jelképévé vált.
Kissé profánabb és későbbi, de tagadhatatlanul a Királyhágó tér egykori hangulatát meghatározó hely volt a 1. szám alatt üzemelő Gödör söröző, melynek emblematikus kocsmárosa, a mindig elegáns, hatalmasra nőtt Bandi bácsi az ittas vendégeket egy határozott „Pardon, Uram!” kíséretében hajította ki az utcára.
Nem csoda hát, hogy az otthonos és barátságos környék Örkényt is megihlette: egyik híres egypercese a – sokáig az egykori francia kémikusról, Joliot Curie-ről elnevezett – térről szól. Mert hát ki akart volna innen elköltözni?
Apróhirdetés
Örök nosztalgia
„Joliot Curie téri, ötödik emeleti, kétszobás, alkóvos, beépített konyhabútorral fölszerelt, Sas-hegyre néző lakásomat sürgősen, ráfizetéssel is elcserélném Joliot Curie téri, ötödik emeleti, kétszobás, alkóvos, beépített konyhabútorral fölszerelt lakásra, a Sas-hegyre néző kilátással”