Egy ki nem fizetett albérleti díjjal kezdődő és a Krúdy-negyed 2013-as meghirdetéséig tartó közel nyolcvan éves folyamatból kevesebb mint három év az, ami híres írónk életéhez valójában kötődik. Az utókor azonban szerencsére nem a hónapokat számolgatja, amikor egy szeretett tollforgatójának szeretne emléket állítani.
Krúdy Gyula azok közé az írók közé tartozott, akik regényes életük során „belakták” a várost. Óvatosan fogalmazva sem arról volt híres, hogy vagyonokat halmozott volna fel, így amikor díjhátralék miatt felmondták margitszigeti albérletét – ahol tizenkét évig lakott –, feleségével és kislányával az óbudai Templom utca 15. (ma Korona tér 1.) alá költözött, egy szegényes, kétszobás lakásba.
Krúdy imádta Óbudát, ahol „a házak összehajoltak, vagy félig a földbe bújtak, mintha mindegyik egy nagy titkot rejtegetne.” Költözése előtt is sokat írt a főváros akkoriban elhanyagolt szegletéről, és féltette a fejlődéstől, a kisvárosi hangulat megváltozásától. Nem élte meg – talán szerencsére –, hogy háza közelében 1937-ben elkezdődjenek a mai Árpád híd építési munkálatai, amelyek 1950-ben fejeződtek be. Az épület azonban az 1970-es években került a legnagyobb veszélybe, amikor a környéken felhúzták a hatalmas paneleket. A környékbeliek dühödten tiltakoztak a ház megtartása ellen, hiszen útjába állt a további építkezéseknek, és így nem épülhettek fel a megígért lakások. Az utolsó pillanatban azonban sikerült megmenteni Krúdy egykori otthonát, melybe 2011-ben a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum költözött. Az írózseni tiszteletére a földszinten két szobát rendeztek be, és így talán véglegesen megmenekült a hangulatos ház is.
https://hang.hu/budaihang/obuda-krudy-gyula-bontas-154564
http://www.museum.hu/muzeum/52/Magyar_Kereskedelmi_es_Vendeglatoipari_Muzeum?f